Uncategorized

Par “Triple Threat” un muzikālā teātra attīstību Latvijā

Intervija ar jaunās apakšprogrammas “Mūzikla dziedātājs” skatuves dejas pasniedzēju Rolandu Meržejevski

Kā iepazinies ar ”deju” un kad saprati, ka Brodvejas džezs jeb teātra deja ir tieši tā, kas tevi saista? IMG_1060

Ar deju esmu “pazīstams” jau no agras bērnības. Sporta deju sacensībās tika pavadīti vairāk kā 7 gadi. Pēc vairāku gadu pauzes atgriezos deju pasaulē, pievēršoties salsai. Tobrīd salsa Latvijā bija jauns dejas stils, un dalība vienā no Latvijas pirmajām salsas šovgrupām man likās ļoti aizraujoša. Pec pāris gadiem sapratu, ka deju žanrs mani vairs neaizrauj, un bija sajūta, ka jāiet tālāk. Pievērsos laikmetīgajam džezam un klasiskajai dejai (baletam), kas ir džeza dejas neatņemama sastāvdaļa. Piedalījos teātra izrādēs un sapratu, ka skatuve mani ļoti uzrunā. Pēc dalības deju šovā “Dejo ar Zvaigzni” vēl jo vairāk sapratu, ka komerciālais deju žanrs ir man vistuvākais. Ļoti vēlējos apgūt klasisko džeza deju un Brodvejas stilu, taču Latvijā šādas iespējas nebija, tādēļ devos uz ASV, precīzāk Ņujorku, kur Brodvejas dejas centrā “Broadway Dance Centre” varēju iegūt vēlamās zināšanas. Pēc atgriešanās, biju ļoti pieķēries šim žanram, un nolēmu to attīstīt arī Latvijā.

Ar ko nodarbojies šobrīd un kāds ir tavs tuvākais mērķis/sapnis?

Šobrīd mana ikdiena paiet tikai un vienīgi saistībā ar deju, fiziskām aktivitātēm un mākslu. Esmu dejas un fitnesa centra “Kofeīns.lv” vadītājs, kā arī Brodvejas džeza grupas “Jazz ‘n Coffee” vadītājs un horeogrāfs. Esmu dibinājis “Muzikālā teātra programmu”, kas ir ārpusskolas nodarbību kopums, kurā jaunieši var apgūt 5 galvenos muzikālā teātra elementus – dziedāšanu, aktiermākslu, džeza deju, stepa jazz dazdeju un klasisko deju. Pasniedzu meistarklases un piedalos dažādos projektos kā aktieris, horeogrāfs, kā arī profesionāls dejotājs. Mans mērķis ir attīstīt Latvijā Brodvejas džeza dejas stilu un visu, kas ar to saistās. Vēlētos radīt augsta līmeņa Latvijas mūziklu, kas būtu līdzvērtīgs Londonā un Ņujorkā esošajiem.

Kas nepieciešams, lai kļūtu par veiksmīgu mūziklu dziedātāju?

Manuprāt, obligāts nosacījums ir mērķtiecība un mērķa apzināšanās jau pašā sākumā. Tālāk jau cītīgs darbs pie tehnikas izkopšanas. Visam pāri stāv degsme un interese par konkrēto žanru.

Kāda ir teātra dejas nodarbība?

Nodarbībās tiek apgūta ne tikai dejas tehnika, bet arī spēja improvizēt uz skatuves, kustēties pārliecinoši un kontrolēti, lai deja un kustība ir kvalitatīvs papildinājums, atrodoties uz skatuves. Mūziklu dziedātājam fiziskā sagatavotība ir būtiska, jo precīzi dziedāt, dejot, būt attiecīgajā dramaturģiskajā tēlā, tai pat laikā justies pārliecinoši un brīvi, ir fiziski grūti. Muskuļu nostiprināšana un izturības treniņš ir ļoti būtisks.

Mēs zinām, ka dejot un dziedāt ļoti patīk meitenēm. Vai Rīgas Doma kora skolas jaunā programma piemērota arī puišiem?

Viennozīmīgi! Manuprāt latviešu puiši vēl īsti nav apzinājušies, ka, gan uz Latvijas, gan pasaules skatuvēm vīriešu kārtas pārstāvji ir daudz pieprasītāki nekā meitenes, konkurence darba tirgū ir daudz mazāka. Ja tu esi puisis, jaunietis vai vīrietis un tu proti kvalitatīvi dziedāt, dejot, un papildus vēl esi ar pieredzi uz skatuves (aktiermāksla), tad tev visi ceļi vaļā. Uzskatu, ka jaunā programma Rīgas Doma kora skolā ir fantastiska iespēja jauniešiem apgūt visu šo elementu bāzi tepat, Latvijā. Jūs būsiet vieni no pirmajiem un jūs būsiet tie, kas parādīs arī mūsu publikai, kas tad īsti ir mūzikla dziedātājs. Ja būtu atbilstoša vecuma, pats pieteiktos…

Kā tu redzi muzikālā teātra attīstību Latvijā?

Redzu ļoti spožu nākotni un strauju attīstību. Jauniešiem ir interese par šo žanru, un mēs nedrīkstam to ignorēt. Jaunā Doma kora skolas apakšprogramma ir pierādījums tam, ka esammarlen 2 gatavi to apgūt profesionāli. Mums ir jāiet līdzi pasaules līmenim izklaides un mākslas žanros. Agrāk, arī Brodvejā, dziedātāji dziedāja, dejotāji dejoja un aktieri spēlēja savas lomas. Taču mūsdienās, ja tu esi dejotājs bez dziedāšanas spējām, vai dziedātājs bez dejošanas spējām, nemaz nerunājot par aktiera meistarību, augstas klases mūziklos un uzvedumos tevi neredzēt. Šodien skatuves māksliniekiem ir jāpiemīt tam sauktajam “Triple Threat”, jeb “trīskāršajam draudam” – Tev jāprot dziedāt, dejot un jābūt arī labam aktierim.

Nosauc 5 mūziklus, kas katram būtu jānoskatās!

Tikai piecus? Katram laikmetam ir sava burvība…Mūsdienās ir iespēja mūziklus vērot gan uz skatuves, gan uz ekrāniem, tādēļ ieteiktu pēc iespējas redzēt visu, gan tuvplānā, gan “dzīvajā”.

Skatuves mūzikli: The Lion King ,West Side Story, Chicago, Nice work if you can get it, Wicked.

Ekranizētie mūzikli: Singin’ In The Rain, Chicago, All that Jazz, Sweeney Todd, The Producers.


Uzņemšana vidusskolas izglītības programmā Vokālā mūzika, Mūzikla dziedātājs19. augustā. Vairāk lasīt sadaļā UZŅEMŠANA