Uncategorized

Viesos koris GONDWANA VOICES no Austrālijas

Austrālijas Nacionālais bērnu koris GONDWANA VOICES koncertēs Rīgā

Koncertā Gaviles šī gada 5. jūlijā plkst. 19.00 Rīgas Domā satiksies Rīgas Doma meiteņu koris TIARA un Austrālijas Nacionālais bērnu koris Gondwana Voices. Dzidrās meiteņu un puišu balsīs izskanēs Baltijas, Skandināvijas un Austrālijas kora mūzika. Īpašais koncerta notikums būs divu jaundarbu pasaules pirmatskaņojumi. Gondwana Voices diriģentes Linas Villiamsas aicinājumam atsaucās austrāliešu komponists Dans Valkers (Dan Walker) un radīja jaunu kordarbu Arcturus in autumn diviem koriem a cappella, savukārt, latviešu komponists Rihards Dubra šim koncertam radījis skaņdarbu Gaviles. Rīgas Doma ērģeļu varenais un krāšņais skanējums koncertā būs klausāms Alfrēda Kalniņa un Riharda Dubras skaņdarbos jaunās ērģelnieces Rutas Birzules izpildījumā.

Austrālijas Nacionālā bērnu kora Gondwana Voices solo koncerts notiks 6. jūlijā plkst. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Zelta zālē, kur koris iepazīstinās Latvijas klausītājus ar austrāliešu komponistu mūziku, arī iezemiešu tradīcijām dziesmā un kustībā. Savukārt Latvijas diriģentiem būs iespēja noklausīties Linas Villiamsas lekciju un atvērto Gondwana Voices  mēģinājumu Latvijas Nacionālā kultūras centra organizētās Diriģentu vasaras skolas ietvaros.


Austrālijas Nacionālais bērnu koris Gondwana Voices iemantojis augstu novērtējumu visā pasaulē ar sarežģītu, daudzbalsīgu kormūziku. Diriģente Lina Villiamsa (Lyn Williams) 1997. gadā dibināja kori Gondwana Voices, kurā uzaicināja dziedāt jaunus mūziķus no visa Austrālijas kontinenta. Kori iespējams atpazīt pēc tā kristāliskā skanējuma un precizitātes, savukārt tā dziedātājus – pēc atraktīva un pārliecinoša skatuviskā snieguma. Gondwana Voices regulāri uzstājas, piedalās ierakstos un sadarbojas ar profesionāliem orķestriem, ansambļiem un operas studijām Sidnejā. Tāpat koris ir piedalījies daudzos starptautiska mēroga pasākumos, itin bieži dodas plašās koncertturnejās cauri Austrālijai un apkārt pasaulei.

Kora dibinātāja un mākslinieciskā vadītāja Lina Villiamsa ir vadošā Austrālijas bērnu un jauniešu koru diriģente. Viņas īpašās spējas darbā ar jauniešiem ir starptautiski zināmas to augsto māksliniecisko panākumu un revolucionārās pieejas dēļ. Viņas iedvesmojošajā vadībā Gondwana koru organizācija ir izaugusi līdz  500 dziedātājiem 22 dažādos Sidnejas bērnu kora ansambļos, 300 dziedātājiem piecos Gondwana Nacionālajos koros, Gondwana Komponistu skolai un Diriģentu akadēmijai, kā arī Gondwana Iezemiešu (aborigēnu) bērnu korim.

2017. gada martā Lina Villiamsa tika apbalvota ar Austrālijas Mākslas padomes prestižo Dona Benksa Mūzikas balvu par izcilu un ilgstošu ieguldījumu Austrālijas muzikālās atpazīstamības veicināšanā kā Gondwana  koru dibinātājai un mākslinieciskajai vadītājai daudzu gadu garumā. 2004. gadā viņa saņēma Austrālijas Goda Ordeni (OAM) par ieguldījumu mākslas sfērā.

Šajā koncerttūrē ar Gondwana Voices kopā dodas arī viesdiriģents Marks O’ Līrijs (Mark O’Leary) – viens no Austrālijas aktīvākajiem un atpazīstamākajiem diriģentiem, kurš ir Young Voices dibinātājs Melburnā un eksperts Kodaī muzikālās izglītības metodikā, kā arī bērnu koru izcilības attīstībā un Austrālijas koru mūzikā. Kora koncertmeistare Sallija Vitvela (Sally Whitwell)  ir aktīva solo māksliniece, pianiste, diriģente, komponiste un pasniedzēja no Sidnejas.

2017. gadā Gondwana Voices dodas 20. jubilejas koncerttūrē uz Baltiju un Islandi, kuras ietvaros notiek šis sadarbības projekts starp Austrālijas Nacionālo kora skolu un Rīgas Doma kora skolu. Rīgas Doma meiteņu koris TIARA savu  20. jubileju svinēs 2. decembrī Latvijas Universitātes Lielajā Aulā.

Informāciju sagatavoja Inese Beķere
inese@girlschoir.lv, 26546537