Uncategorized

“Grammy” balva albumam “Women Warriors: The Voices of Change”

Svētdien, 3. aprīlī Lasvegasā, ASV prestižo “Grammy” balvu kategorijā “Labākā klasiskās mūzikas izlase” (Best Classical Compendium Album) saņēmis albums “Women Warriors: The Voices of Change” (“Varones: Pārmaiņu balsis”) un tā veidotāji – diriģente, projekta idejas autore, producente un mākslinieciskā vadītāja Eimija Andersone (Amy Andersson), komponiste un producente Lolita Ritmanis un producents, skaņu režisors Marks Matsons. Albumā skan Rīgas Doma meiteņu kora TIARA balsis diriģentes Airas Birziņas vadībā un tā ierakstā piedalījies īpaši šim projektam veidots Latvijas mūziķu orķestris.  

Sākotnēji šis vērienīgais muzikālais projekts “Women Warriors: The Voices of Change” tika īstenots kā multimediāls koncertuzvedums sinhronizācijā ar dokumentālo filmu, kas tapa paralēli koncertprogrammai. Trīs daļas no koncertuzveduma mūzikas sacerējusi komponiste Lolita Ritmanis, un tieši viņa uzaicināja projektā piedalīties Rīgas Doma meiteņu kori TIARA diriģentes Airas Birziņas vadībā.


2019. gada jūnijā Rīgā meiteņu koris TIARA kopā ar skaņu režisoru Vari Kurmiņu ierakstīja koncertuzveduma fināla skaņdarbu – Lolitas Ritmanis un Eimijas Andersones kompozīciju “We Rise” (“Mēs ceļamies”). Uzveduma pirmatskaņojums notika 2019. gada 20. septembrī Ņujorkā, Linkolna centra Alice Tully zālē, kur meiteņu kora TIARA balsis videoierakstā (virtuālā priekšnesumā) skanēja kopā ar solisti Gillian Hassert un Orchestra Moderne NYC diriģentes Eimijas Andersones vadībā. Pirmizrāde raisīja plašu starptautisku rezonansi un saņēma kritiķu un skatītāju atzinību par unikālo pieredzi, projekta sociālo ietekmi, kā arī par iedvesmu saglabāt cerību un drosmi.


2020. gada februārī projekta mākslinieciskā vadītāja Eimija Andersone kopā ar Lolitu Ritmanis un Marku Matsonu viesojās Rīgā un kopā ar īpaši pulcinātu Latvijas mūziķu orķestri un skaņu režisoru Vari Kurmiņu Latvijas Radio 1. studijā ierakstīja koncertprogrammas “Women Warriors: The Voices of Change” skaņu celiņu. Viesojoties Rīgā, diriģente E. Andersone pirmoreiz klātienē satikās ar Rīgas Doma meiteņu kora TIARA dziedātājām, un šī tikšanās izvērtās īpaši saviļņojoša.


Drīz vien tapa dokumentālā filma, kas divu gadu laikā ar spožiem panākumiem pamanīta starptautiskā arēnā, saņemot nominācijas un balvas festivālos vairāk nekā desmit  pasaules valstīs. Filma” tikusi iekļauta un nominēta balvām filmu festivālos “Montreal Independent Film Festival”, “The Impact DOCS Awards” un “The IndieFEST Film Awards”, saņēmusi prestižo ASV balvu “Shorty Social Goods Awards” – zelta diplomu kategorijā “Live Events”, festivāla “Chicago Indie Film Awards” uzvarētāja titulu kategorijā “Labākais komponists”, kā arī atzīta par “Labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu” festivālā “LA Independent Women Film Award”.

Projekta “Women Warriors: The Voices of Change” ideja ir godināt un atbalstīt sievietes visā pasaulē, kuras ar drosmi, spēku un varonību cīnījušās par taisnīgumu un mainījušas vēstures virzību. Astoņas ievērojamas Holivudas komponistes un dziesmu autores – Nathalie Bonin, Miriam Cutler, Anne-Kathrin Dern, Isolde Fair, Starr Parodi, Penka D Kouneva, Sharon Farber un Lolita Ritmanis – divpadsmit koncertprogrammas daļās atspoguļo 800 gadu ilgu cīņu par cilvēktiesībām, sievietes tiesībām un vienlīdzību.

Uzveduma mūzikas albums klajā nāca 2021. gada sākumā. Tas pieejams gan digitālā formātā (vietnēs Apple Music, iTunes, Amazon, Pandora), gan CD versijā, un tā fragmenti klausāmi šeit.

Rīgas Doma kora skola un meiteņu koris TIARA sūta vissirsnīgākos sveicienus Eimijai Andersonei, Lolitai Ritmanis, Markam Matsonam, Varim Kurmiņam, Latvijas mūziķu orķestrim, solistei Gillian Hassert, komponistēm un visai projekta komandai, saņemot šo augsto novērtējumu! Īpašs paldies Lolitai Ritmanis par uzaicinājumu Rīgas Doma meiteņu korim TIARA un Airai Birziņai kļūt par daļu no šī unikālā un nozīmīgā projekta!