Uncategorized

Opera “Lakstīgala” skatāma tiešsaistē

Aicinot baudīt kultūru tiešsaistē, Rīgas Doma meiteņu koris TIARA dāvā iespēju noskatīties Imanta Ramiņa operas „Lakstīgala” iestudējumu. Opera bez maksas būs skatāma Rīgas Doma meiteņu kora TIARA oficiālajā YouTube kanālā „Girlschoir TIARA” līdz 1. jūnijam plkst 19.00.

Kanādā dzīvojošais latviešu komponists Imants Ramiņš operu sacerēja 2003. gadā pēc trīs amerikāņu koru pasūtījuma. „Lakstīgalas” pirmizrādes notika 2005. gadā Vašingtonā, Čikāgā un Portlandē (ASV). Pēc lieliskiem panākumiem autoram radās iecere par „Lakstīgalas” versiju dzimtajā valodā. Tā tapa Astrīdas Stahnkes, Amerikā dzīvojošās rakstnieces un literatūrzinātnieces, operas libreta atdzejojums latviešu valodā. Latvijas pirmizrādi opera „Lakstīgala”  – aizraujošs un krāsains uzvedums visai ģimenei – piedzīvoja 2018. gada 9. decembrī Lielajā ģildē, Rīgā.


Operas pamatā ir Hansa Kristiana Andersena pasaka „Lakstīgala”, kas vēsta par Ķīnas ķeizaru. Viņš, uzzinot, ka valstī dzīvo brīnumskaisti dziedoša lakstīgala, uzdod saviem padotajiem sameklēt šo mazo, pelēko putniņu. Nonākot pilī, lakstīgala apbur ķeizaru tik ļoti, ka viņš nolemj putniņu paturēt. Kādu dienu ķeizars saņem dāvanu no Japānas – dārgakmeņiem rotātu spožu mākslas darbu. Tas ir mehāniskais putns – mākslīgā lakstīgala, kas ikreiz dzied vienu un to pašu dziesmu. Drīz vien īstā, ārēji necilā lakstīgala pamet pili. Pēc daudziem gadiem, ķeizaram esot uz nāves gultas, mehāniskais putns salūst. Mazā, dzīvā lakstīgala ierodas pilī un izglābj ķeizaru, ar savu dziesmu apburot pašu Nāvi. Tas ir cildinājums mūzikas dziedējošam spēkam, patiesām vērtībām un mīlestībai.


Uzvedumā galvenās lomas atveido Rīgas Doma meiteņu koris TIARA, balerīnas Sofija Beļkina un Oļesja Čudakova. Operā piedalās solisti Jānis Kurševs, Ance Purmale, Katrīna Paula Felsberga un Rūdolfs Bērtiņš, kā arī kamerorķestris (koncertmeistare Agnese Kanniņa). Iestudējumu veidojusi radošā komanda – diriģente un uzveduma mākslinieciskā vadītāja Aira Birziņa, režisore Māra Ķimele, horeogrāfs Alberts Kivlenieks, baletmeistare Regīna Kaupuža, tērpu māksliniece un scenogrāfe Inga Bermaka-Apiaha, gaismu mākslinieks Māris Sējāns un skaņu režisors Gustavs Ērenpreiss. Skaņu ierakstu veicis Latvijas Radio 3, video montāža – Edmunds Mickus.