Uncategorized

Jēkaba Jančevska albuma prezentācijas koncerts

Komponista Jēkaba Jančevska albuma prezentācijas koncerts AETERNUM
2021. gada 18. septembrī plkst. 18.00 Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē

2020. gada 28. februārī Lielbritānijas klasiskās mūzikas ierakstu izdevniecība “Hyperion Records” laida klajā komponista Jēkaba Jančevska pirmo kormūzikas autoralbumu “Aeternum”. Nepilnus divus gadus vēlāk komponists un viņa domubiedrs diriģents Jurģis Cābulis aicina uz albuma prezentācijas koncertu 2021. gada 18. septembrī plkst. 18.00 Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē.

Albuma “Aeternum” tapšanā piedalījās Rīgas Doma kora skolas jauktais koris, kas ieguvis starptautisku atzinību, izcīnot Grand Prix un vairākas specbalvas starptautiskajā koru konkursā “Praga Cantat” 2017. gadā un III Starptautiskajā Baltijas jūras koru konkursā 2018. gadā. Ieraksta skanējumu kuplinājuši izcili Latvijas mūziķi – čellists Kristaps Bergs, ērģelniece Kristīne Adamaite, Rīgas Saksofonu kvarteta dalībnieki Katrīna Kivleniece-Cābule, Artis Sīmanis un Ainars Šablovskis, koklētājs Ansis Jansons un perkusionisti Marta Kauliņa un Ernests Mediņš.

Albumā ieskaņotas un koncertā tiks atskaņotas 8 Jēkaba Jančevska dziesmas jauktajam korim – “Odpływ”, “Atsalums”, “Mater amabilis”, “Aeternum”, “O lux beata Trinitas”, “When”, “Ar zvaigžņu kluso gaismu”, “The button”, kurus atzinīgi novērtējuši mūzikas kritiķi ārvalstīs. Jau 2019. gadā Jēkabs Jančevskis saņēmis galveno balvu UNESCO rīkotajā kompozīciju ierakstu konkursā “Rostrum 2019” par skaņdarbu “When” Rīgas Doma kora skolas jauktā kora ieskaņojumā. Pēc albuma “Aeternum” izdošanas, skaņdarbs “Ar zvaigžņu kluso gaismu” nokļuvis Lielbritānijas BBC Radio 3 jaunāko ierakstu marta apskatā.

Starptautiskais klasiskās mūzikas apskatu izdevums “MusicWeb International” atzinis albumu “Aeternum” par 2020. gada marta mēneša ierakstu. Mūziķis, pedagogs un mūzikas kritiķis Marks Ročesters (Marc Rochester) uzskata, ka komponists Jēkabs Jančevskis, ļoti iespējams, var kļūt par nākamo lielo vārdu mainīgajā kormūzikas pasaulē.

Jančevska mūzikā ir visas nepieciešamās sastāvdaļas, ko ļoti izbauda jauktie kori visā pasaulē – brīnišķīgi siltas un bagātīgas kora faktūras, plaša atmosfēras izjūta, dzidri klasteri, spēcīgs muzikālais tēls, kā arī vesela virkne vokālu un instrumentālu efektu, kas aizrautu pat visnopietnākos koru dziedātājus. Izcils kormūzikas šedevrs, ko teicami papildina izjusts ieraksta skanējums.”

Marks Ročesters par albumu “Aeternum”

Albuma skanējums ir neatraujams no Latvijas nacionālā dziedāšanas veida – kamerkori ir lielāki, nekā pierasts citur rietumos, ar tādu pašu vokālās disciplīnas līmeni, tonālo spēku un tīrību, bet maigāku piegājienu, kas parasti tiek piepildīts gan ar trauslumu, gan emocionālu niknumu. Manuprāt, tā nav nejaušība, ka Rīgas Doma kora skolas jauktais koris spēj uzrādīt tieši šīs kvalitātes, kopā ar šķietami milzīgām apslēptā spēka rezervēm, kas mīt kā pašā korī, tā komponista Jēkaba Jančevska mūzikā”.

Britu klasiskās mūzikas izdevuma “Gramophone” žurnālists un mūzikas kritiķis Endrū Melors (Andrew Mellor)
Foto: Jānis Porietis

Albuma “Aeternum” prezentācijas koncertā skaņdarbus atskaņos Rīgas Doma kora skolas jauktais koris un diriģents Jurģis Cābulis, Rīgas Saksofonu kvartets, perkusionisti Elīna Endzele un Mikus Bāliņš, ērģelniece Kristīne Adamaite, čellists Ēriks Kiršfelds un koklētājs Ansis Jansons, koncertu vadīs muzikoloģe Liene Jakovļeva. Mūziķiem uz skatuves pievienosies arī komponists pats – Jēkabs Jančevskis.

Biļetes pieejamas Biļešu Paradīzes kasēs un www.bilesuparadize.lv. Koncertu organizē Rīgas Doma kora skola, tā tapšanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Jūrmalas dome, Dzintaru koncertzāle un PIKC Nacionālā Mākslu vidusskola. Koncerta ieraksts top Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētā projekta “Kultūras mantojuma satura digitalizācija (2.kārta)” un Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Kultūrelpa” ietvaros, ar Kultūras informācijas sistēmu centra atbalstu.

Ņemot vērā pasākumu rīkošanas ierobežojumus, ieeja koncerta norises vietā būs iespējama tikai ar derīgu Covid-19 sertifikātu, kas apliecina, ka apmeklētājs (tai skaitā bērns) ir pabeidzis pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19 vai pārslimojis Covid-19 pēdējo 6 mēnešu laikā. Apmeklējot pasākumu, kopā ar derīgu sertifikātu jāuzrāda arī personu apliecinošs dokuments.