5. raidījums “Kamēr…” – 30. Skaistākais kormūzikas fenomens
Raidījumā par jaunību un pieredzi, pēctecību, pašatdevi un, protams, kordziedāšanu sarunāsies kora “Kamēr…” bijušie un esošais diriģents. Pandēmijas laiks pusklātienē, pusattālināti kora “Kamēr…” 30. dzimšanas dienas gadā sapulcinājis kopā Māri Sirmo, Jāni Liepiņu un Aivi Greteru. Viņu sarunbiedre – Latvijas Radio žurnāliste Liene Jakovļeva.


4. raidījums “Bērnu un jauniešu kori. Ilgtspēja. Pēctecība. Pārmantojamība”
Raidījumā “Bērnu un jauniešu kori. Ilgtspēja. Pēctecība. Pārmantojamība” par bērniem un jauniešiem koros, par ceļu uz Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, par diriģentiem un skolotājiem šajā kustībā sarunāsies Latvijas Radio ētera personība Liene Jakovļeva un diriģenti, mūzikas izglītības jomas pārstāvji Aira Birziņa, Gints Ceplenieks, Mārtiņš Klišāns un Romāns Vanags.


3. raidījums “Esi sveicināta, Saule! Kokariem – 200
Nākamgad latviešu koru kustības dižgariem Imantam un Gido Kokariem apritēs simts! Brāļiem veltīts arī šis “Laudamus+” cikla raidījums.

Raidījumā “Esi sveicināta, Saule! Kokariem – 200” Latvijas Radio žurnāliste un bijusī Rīgas kamerkora “Ave Sol” dziedātāja Liene Jakovļeva sarunāsies ar raidījuma viesiem, Imanta un Gido Kokaru līdzgaitniekiem Mārtiņu Klišānu, Guntaru Ķirsi, Andri Veismani, Ingrīdu Vilkārsi. Kopā ar diriģentu Romānu Vanagu virtuāli viesosimies Mežaparka Lielajā estrādē, iezīmējot 2021. gada 21. augustā plānotā Kokaru jubilejas koncerta “Brāli, brāli” aprises.


2. raidījums “Tīrums. Dziesmas ceļš. 2023.”
Par XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku vērienīgo kormūzikas pasākumu – Koru lielkoncertam “Tīrums. Dziesmas ceļš”. Dziesmu svētku tradīcijas 150. gadskārtas zīmē iecerētais koncerts, gluži kā Noslēguma koncerts, izskanēs atjaunotajā Mežaparka Lielajā estrādē.

Latvijas Radio žurnāliste Māra Rozenberga sarunāsies ar konkursa kārtībā izraudzītās Koru lielkoncerta mākslinieciskās koncepcijas “Tīrums. Dziesmas ceļš” autoriem un īstenotājiem. Viņu vidū: mākslinieciskie vadītāji Kaspars Ādamsons un Ārijs Šķepasts, režisors Juris Jonelis, scenogrāfs Ivars Mailītis un dramaturgs Matīss Gricmanis.

Ikviens Dziesmu svētku kustības dalībnieks un atbalstītājs ar cikla “Laudamus+” starpniecību ir aicināts turēt roku uz pulsa un būt informēts par Koru lielkoncerta sagatavošanas procesu – iepazīties ar radošās komandas māksliniecisko redzējumu, repertuāra izveides principiem un viņu sajūtām nākamo Svētku gaidās.


1. raidījums “Visa sākums. Zeme, kas dzied. 1873.”
Par Dziesmu svētku tradīcijas rašanos mūsu valstī sarunājas Latvijas Radio žurnāliste Māra Rozenberga ar topošās vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” veidotājiem Māri Martinsonu un Daini Īvānu, kā arī topošās grāmatas “Dziesmu svētkiem 150” galveno redaktori, muzikoloģi Ilzi Šarkovsku-Liepiņu.

Producēšanas kompānija “K Films” kopš 2017.gada strādā pie vērienīga projekta “Dziesmu svētki. Neizstāstītais stāsts” veidošanas. Tās pamatā ir nacionāla mēroga drāma – spēlfilma “Zeme, kas dzied”, kas atklāj unikālu vēsturisku stāstu par Pirmo Vispārējo latviešu dziedāšanas svētku radīšanu 1873.gadā. “Zeme, kas dzied” režisors ir Māris Martinsons. Scenārija autori Māris Martinsons un Dainis Īvāns. Vēsturiskajos tēlos iejutīsies Latvijā populāri aktieri Ģirts Ķesteris, Vilis Daudziņš. Andris Keišs, Andris Bulis, Ainārs Ančevskis, Nauris Brikmanis, Marta Lovisa Jančevska, Marina Rebeka un citi. Filmas pirmizrāde – 2023.gadā, godinot dziesmu svētku tradīcijas 150-gadi.


Tuvojoties latviešu Dziesmu svētku tradīcijas 150. gadskārtai, Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar PIKC NMV Rīgas Doma kora skolu uzsāk informatīvi izglītojošu lekciju, diskusiju un nodarbību ciklu “Laudamus+” koru diriģentiem, dziedātājiem un visiem Dziesmu svētku kustības dalībniekiem.

Raidījumu cikls būs skatāms Rīgas Doma kora skolas kanālā “Youtube” vietnē pirmdienās plkst. 18.00, sākot no šī gada 7.decembra. Pirmajā raidījumā par Dziesmu svētku tradīcijas rašanos mūsu valstī 19. gadsimtā ar Latvijas Radio žurnālisti Māru Rozenbergu sarunāsies topošās vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” veidotāji Māris Martinsons un Dainis Īvāns, kā arī topošās grāmatas “Dziesmu svētkiem 150” galvenā redaktore, muzikoloģe Ilze Šarkovska-Liepiņa. 

Cikla “Laudamus +“ turpinājumā – aktuālas sarunu un diskusiju tēmas, tai skaitā Dziesmu svētku tradīcijas vēsturisko posmu apskati, 2023. gada Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku Koru lielkoncerts “Tīrums. Dziesmas ceļš”, brāļu Kokaru 100 gadu jubilejas atzīmēšana nākamgad un abu izcilo diriģentu loma Latvijas koru kustībā, jauniešu kora “Kamēr…” fenomens kolektīva 30 gadu jubilejas kontekstā, bērnu koru loma Dziesmu svētku tradīcijas ilgtspējā un citi temati, kā arī praktiskas nodarbības koru diriģentiem.

”Laikā, kad koru ikdienas mēģinājumi to ierastajā formā nav iespējami, ir svarīgi atrast kvalitatīvu veidu, kā bagātināties un emocionāli attīstīties. Šīs projekts ir iecerēts kā zināšanu, aktuālas informācijas un vērtīgu viedokļu apmaiņas platforma, kas veidotu spēcīgu saikni starp visiem Dziesmu svētku kustības dalībniekiem – dziedātājiem, diriģentiem un organizatoriem,”

uzsver projekta idejas autors, Rīgas Doma kora skolas diriģēšanas nodaļas vadītājs Jurģis Cābulis.

Informācija par gaidāmajiem cikla “Laudamus+” tiešsaistes pasākumiem būs pieejama organizatoru tīmekļvietnēs www.lnkc.gov.lv, www.rdks.lv, kā arī sociālajos tīklos.